AN’I NAFTALİNLEMEK -kitap

   Ö n s ö z
      Canlıların, nesnelerin, soyut kavramların dünyası olduğu üzere görsel metaların da bir dünyası vardır. Birbirleri arasında da ilişkileri bulunmaktadır. Bir alan diğer alanın sonucu ya da sebebidir. Tabi bu ilişkiler arasında insanlar da bu dünyaların yöneticisidir. Her olguda söz sahibi olmak isteyen doyumsuz insanoğlu, görselin de hep peşindedir. Söz konusu görüntüyü saklamak olunca insanoğlunun ilk günleri unutulmamalıdır.
      İlk günden bugüne taşınan görüntüleme disiplinleri, hiçbir zaman bir alt basamağa geri dönmemiştir. Teknolojisiyle, ortaya attığı felsefe ve sanat akımlarıyla büsbütün insanlığı sarmıştır. İnsan “an” denileni zapt etmeye giderken, her zaman yeni dünyalar ile tanışmıştır. Objektif merceğine görüntüsü yansıyan insanlar, mekânlar, bir daha geri getirilemeyecek o an’lar, vizörden bakanlara hiç bilmediği duyguları tattırmıştır. Vizörden bakanlar kadar, basılı materyallere bakanlar da bir o kadar dünya tanımıştır. Bu farklı dünyaları tanımak ve tanıtmak, kendi dünyamızı da daha derinlemesine tanımak ve tanıtmak için büyülü bir yol olmuştur.
      Anlatmaya çalıştıklarım, benim de görüntüyü zapt etme güdüsüyle ulaştığım noktanın şu anki varış noktasından, bir genel bakıştır. Zapt ettiğim görüntüleri ve onlarla kazandığım tecrübelerin bir araya gelmesidir. Geçtiğimiz yüzyılın ve tüm yüzyılların (bence) en büyük icadı olan fotoğraf makinesinin sadece benim dünyamdaki yerinin tarifidir. Ve bu tanıştığım dünya benim varlığımda, fotoğraf ve video derken onu öğrenme yolunda yazdığım küçücük notlarla kalemden kâğıda kadar uzandı bu kitapta… 
                                   2009 Eylül, İstanbul   –  A.Agâh Öncül
 
 

   Kitabı  Edinmek İçin Linki Tıklayınız…  

http://www.nadirkitap.com/an-i-naftalinlemek-abdullah-agah-oncul-kitap669121.html