İnkılâp Vapuru

İNKILÂP VAPURU (nam-ı diğer ucube gemi)

1961 yılında İskoçya’nın Glasgow kentinde Glasgow Fairfields tersanelerinde inşa edilen 9 kardeş vapurdan biridir. 1960 ihtilalinden sonra, o dönemde satın alınarak İstanbul’a getirtildi. İstanbul Boğazı’nda şehir hatları vapuru olarak çalışan İnkılâp Vapuru’nun adı İstanbul ile özdeşleşti. Artan popülaritesi ile o yıllarda çekilen Türk filmlerinde bu vapur sıklıkla kadraja alındı. 1960’lardan 2009’a kadar çalıştırılan bu vapur artık şehir hat seferlerinden çıkartılmaya karar verildi. 2008 yılında Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu’nun Yardımcısı Hüseyin Uygun, vapurun Yalova’ya getirilmesi, dizayn edilerek restorasyonun yapılması ve karada havuz içine yerleştirilmesi projelerini üstlendi. İnkılâp Vapuru, nikâh salonu, çocuk oyun salonu, kafe ve çeşitli amaçlı olarak kullanılacak bir toplantı salonu şeklinde dizayn edileceğini açıklamıştı. Ayrıca vapurun bir bölümünde İnkılâp Müzesi oluşturulacaktı. Vapuru, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden 25 bin dolara satın alan Yalova Belediyesi yetkilileri, İnkılâp Vapuru’nun Yalova’nın çehresini değiştireceğine inanıyorlardı. Çok amaçlı olarak Yalova halkına hizmet edecek olan vapurun orijinal yapısını olduğu gibi koruyacaklarını yerel gazeteler yoluyla tüm halka beyan etmişlerdi.

Daha sonra ‘İnkılâp Vapuru’, restoran veya otel olarak kullanılması için 22 yıllığına ‘Atalaylar Turizm’e ihaleyle verildi. İhale ardından ‘İnkılâp Vapuru’nu otel yapmayı planlayan şirket yetkilileri, vapura ek kat yaptırdı. Eski Başkan Barbaros Binicioğlu bu duruma tepki göstererek, vapurun orijinalliğinin korunması gerektiğini belirtti. Tartışmalar sürerken, İnkılâp’a gemi belgesi alınamaması üzerine belediye sözleşmeyi fesh etti. Tartışmalara neden olan ‘İnkılâp Vapuru’ için belediye meclisinin vereceği karar beklenmeye başlandı. Yapılan işlemlerden dolayı geminin gemi olmaktan çıktığını belirten Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, “Yanlış yapılan bir işlemden dolayı 1 milyon 300 bin lira belediye şirketi para harcadı. Kamu zarara uğradı” dedi.

İki üniversiteden de hazırlanan raporlarda geminin sökülüp parçalanması gibi ifadelerin yer aldığını söyleyen Başkan Koçal, şöyle dedi:

“Kuyuya biri taş atılmış, 40 akıllı çıkaramıyor’ diyoruz ya. Biz de mecliste komisyon kurduk. Bu da uzmanlık işi olduğu için komisyon Yıldız Teknik Üniversitesi’nden rapor istedik. Raporlarda, ‘Kesinlikle bunun buradan sökülüp atılmasından başka çare yoktur’ gibi ifadeler var. Baktık arkadaşlar ‘Ne kadar sağlıklı bir rapor’ dedi. Biz de mahkemeye tespit davası açtık. Mahkeme de İstanbul Teknik Üniversitesi’ne rapor hazırlattı. Buradan da rapor aynı doğrultuda geldi.”

Kaynak: (http://haber.ekolay.net/Haber/2265/804891/yalovada-inkilap-vapuru-bilmecesi.aspx)

Yarım asırlık yüzen tarih ‘İnkılâp’ vapuru ucubeye dönüştürüldü. Salı, 07. Haziran 2011, 13.07. Bu gelişmenin ardından Yalova Kent Konseyi’nde tartışma konusu olan İnkılâp Vapuru’na gemi belgesi alınması istendi.

Gemiliğini kanıtla!

Görüntüsü nedeniyle eleştirilen ve kamuoyu tarafından ‘ucube’ olarak adlandırılan tarihi vapurun restorasyonu için gerekli olan gemi belgesinin alınamadığı öğrenildi. Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özsümer, gemiyle ilgili akıbetin yapılacak olan meclis toplantıları sonucu belli olacağını söyledi. Geminin restorasyonu, restoran ve otel olarak kullanımı ihalesini alan firmayla sözleşmeyi feshettiklerini de belirten Özsümer, “Biz göreve geldiğimizde bu sorunu kucağımızda bulduk. Ardından ihalesi yapıldı. Fakat kıyı kenar kanununa aykırılıkların söz olduğu belirtilince biz ihaleyi kazanan firmadan İnkılâp’ın gemi olduğunu ispatlayacak bir belge getirmesini istedik. Belirlenen sürede bu belge getirilmedi. Konuyla ilgili Bayındırlık ve İmar Müdürlüğü’ne görüş sorduk. Müdürlük gemi hakkında kıyı kenar kanunun uygulanmasını istediler. Geminin altına beton atılmış.

Ya batacak ya da hurdalığa…

“Zaten getirildiği zaman bile kanunlara aykırı durum var. Biz de bu durum karşısında kanunları uygulamakla mükellefiz” dedi. Geminin bu halde bundan sonra duramayacağını söyleyen Özsümer, “Artık bu geminin bu halde duramayacağı kesinleşti. Ya batırılarak resif alanı haline getirilecek ya da gemi sökülüp parçalanacak. Gemi olmadığına göre yapı olarak değerlendirmek gerekecek. Yapı haliyle de kanunlara aykırı. Konuyu bu ayki belediye meclis toplantısında görüşeceğiz. Meclis İnkılâp konusunda karar verecek” diye konuştu.

(http://www.tourexpi.com/tr-tr/news.html~nid=43093)

Usulsüzlüklerin ülkesinde, bu sefer piyango dünyada kalan son buharlı gemilerden birisine vurdu. Keşke kimse dokunmasaydı da İnkılâp hâlâ Haliç iskelesinde dursaydı. Haliç’ten Eyüp’e giderken tekneyle yanından geçtiğimiz tersaneye şaşkınlıkla baktığımız, son buharlı gemilerdenmiş bu dediğimiz o gemi olarak kalsaydı. Keşke batsaydı en azından efsanesi yaşardı. Batmaktan da beter oldun İnkılâp…

(Yazı, gösterilen kaynaklar doğrultusunda A.Agâh Öncül tarafından hazırlanmıştır.
Fotoğraflar: ©A.Agâh Öncül )
Yayın Bilgisi: http://www.abdullahagahoncul.comRESMİ WEB SİTESİ – 2011
http://aagahoncul.tr.gg/%26%23304%3Bnk%26%23305%3Bl%E2pVapuru.htm
 
 Abdullah Agâh ÖNCÜL 2011.8.17 YALOVA
 
 
 
Abdullah Agâh ÖNCÜL 2011.8.17 YALOVA (1)
 
 
 
Abdullah Agâh ÖNCÜL 2011.8.17 YALOVA (2)
 
 
 
Abdullah Agâh ÖNCÜL 2011.8.17 YALOVA (3)
 
 
 
Abdullah Agâh ÖNCÜL 2011.8.17 YALOVA (4)
 
 
 
Abdullah Agâh ÖNCÜL 2011.8.17 YALOVA (5)
 
 
 
Abdullah Agâh ÖNCÜL 2011.8.17 YALOVA (6)
 
 
 
Abdullah Agâh ÖNCÜL 2011.8.17 YALOVA (7)
 
 
 
Abdullah Agâh ÖNCÜL 2011.8.17 YALOVA (8)
 
 
 
Abdullah Agâh ÖNCÜL 2011.8.17 YALOVA (9)
 
 
Abdullah Agâh ÖNCÜL 2011.8.17 YALOVA (10)
 
 
 
Abdullah Agâh ÖNCÜL 2011.8.17 YALOVA (11)
 
 
 
Abdullah Agâh ÖNCÜL 2011.8.17 YALOVA (12)
 
 
 
Abdullah Agâh ÖNCÜL 2011.8.17 YALOVA (13)
 
Reklam