PACKSHOT

Packshot---Abdullah Agâh ÖNCÜL-webPACKSHOT

Packshot terimi, “packaging shot” ın kısaltmasıdır ve aslında reklâm sektöründe genellikle ticari ve reklâm filmlerinde kullanılan bir ürün görseli için kullanılır. Reklâm filmlerinde, ürünün ve üretici markanın isminin sunulduğu logo, mesaj, slogan, iletişim bilgisi gibi görseli içerebilen son çarpıcı kısımdır.

Fotoğrafçılıkta ise son zamanlarda yaygınlaşmış bir ürün çekim tekniği haline gelmiştir. Ev ortamında oluşturulmuş basit bir mini stüdyo bile bu teknik için yeterli olmaktadır. Bir tepe ışığı ve ya tercihe göre sunulan başka bir cephe ışığı olumlu sonuçlar almaya yeterlidir. Ürün çekim fotoğrafçılığının geçerliliğinin kabul edildiği bu biçim genelde masaüstü bir fotoğrafçılıktır. Bu sayede görsellenecek ürünün şekil ve perspektif açıları kolay kontrol edilebilmektedir. Çekimler için bir masa lambası dahi kullanılabilirken, en iyi görüntüyü elde etmek için özenli ve tecrübeyle sabit ışıklandırmalar da gerekir. Katalog ürünleri çekiminde ürün dizisi fotoğraflaması söz konusu olduğundan standart bir aydınlatma kullanılsa da her ürün için farklı ve ince ayarlar yapılması da gerekmektedir. Görüntü ve ışık kalitesini artırabilmek için taşınabilir fotoğraf kutusu ya da fotoğraf çadırı da kullanılmaktadır. Zemin ve arka plan seçimi genelde siyah-beyaz-gri renklerde olmasına karşın, işin gereğine göre parlak, mat ya da farklı renklerde malzemelerden de seçilebilir. Görüntünün estetik, çarpıcı, detay, doku ihtiyacına göre 50mm, 100mm makro ya da görüntü perspektifini eğip çevirebilme imkânı sunan lensler, aparatlar ve fotoğraf makineleri kullanılır.

Bu teknikle; yüzük, kolye, küpe gibi takılar, çanta, ayakkabı, aksesuar çeşitleri,oyuncak, çiçek, yiyecek, içecek, süs eşya, kozmetik ürünleri, küçük teknolojik araçlar, ev aletleri, kırtasiye ürünleri ve daha bunlar gibi küçük ya da çok büyük olmayan sayısız reklâm ürünleri fotoğraflanabilmektedir.

Usta bir packshot üreticisi, stüdyosunda genelde ürün çeker ve hız çarpı ürün formülüne ihtiyacı vardır. Ciddi ve pratik çalışması gerekmektedir. Üretici firmanın ürün amacı ve pazarlama ihtiyacı doğrultusunda isteği de çok önemlidir. Çekimler başlamadan önce ürün görselinin basılı olacaksa ne ölçüde basılacağı ya da web’de nasıl ve ne çözünürlükte sunulacağı iyi anlaşılmalıdır. “Post packshot” diyebileceğimiz çekim sonrası fark edilen bazı yanlış fotoğraf unsurlarının da usta bir gözden geçerek ürün sahibinin de fikri ile telafi edilmesi ayrı bir aşamadır.

Özetle, Packshot içerik ve yöntemleri ile temel fotoğraf ve fotoğrafçılık unsurlarını bilenlerin kolayca ustalaşabildiği, maddi beklentilerle başlangıç yaparak ve reklâm sektörünü tanıyabilmesini de sağlayan bir fotoğraf biçimidir. Rakiplerin çok olmasına karşın web ve katalog çekimleri yaparak hayatını idame ettirmeye çalışan dünyanın her yerinde bu işi meslek edinmiş birçok usta ve çaylak fotoğrafçı vardır.

a.a.öncül 2015

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (5)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (1)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (2)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (7)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (6)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (4)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (3)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (8)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (9)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (10)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (11)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (12)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (13)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (14)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (15)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (16)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (17)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (22)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (21)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (20)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (19)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (18)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (23)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (24)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (25)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (26)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (28)

Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (30) Packshot-Abdullah Agâh ÖNCÜL (29)

Reklam