PINHOLE ‘ den PHOTOSHOP ’a BAKIŞ

PINHOLE ‘ den PHOTOSHOP ’a BAKIŞ

“Fotoşopun ustasıyım, gözlerinin hastasıyım…”

     En ilkel tekniklerden, bugün kendi CCD sensörünü saniyede onlarca kez titreşim göndererek temizleyebilen makinelerin, görüntüde sarsıntıyı azaltabilen objektiflerin bulunduğu teknolojiye ulaşıldı. İğne deliğinden fotoğraf çekenler, bugünün tekniklerini görebilselerdi sanırım mucidi oldukları bu fotoğraf makinelerini akıllarında çözümleyemeyeceklerdi.  

       Fotoğraf çekebilmek için zor şartlarda yaptıkları el yapımı kutulardan, çekim sonrası pozları yakmaya alıp filmleri banyo sürecinde işlemek ve bu işte en az kayıpla başarılı olmaya çalışmak; günümüzle karşılaştırılamayacak bir sanattır. Onlar belki bugün, bu teknolojiden çekineceklerdi ama bugünün fotoğrafçıları ilkel tekniklerden çekinmemelidirler. Son teknolojiyi kusursuz kullanabiliyor olabilirler ama iğne deliği tekniğiyle bir dönem uğraşmalıdırlar. Bir kez olsun banyoda ıslak, kimyasal fotoğraf işleme çalışmaları yapmalıdırlar. Bu süreç fotoğrafçıya filmi en başına sarıp izleme imkânı sağlayacaktır. Dahası  “neden fotoğraf?“ sorusuna  “nasıl fotoğraf?”  sorusunu da ekletecektir. Fotoğrafçı, nasıl başladığını bu sevdanın, nasıl bugüne gelindiğini ve şimdiki yöntemleri daha etkili nasıl kullanabileceğini, ne tür çalışmalar yapabileceğini çözümleyecektir.

       Eski dönemlerde yapılan çalışmalarda teknikle daha çok uğraşılmasına rağmen günümüzde süreç daha hızlı olduğu için konuyla daha çok ilgilenilmekte. Bu olgu, ilk televizyon çıktığında insanların TV’nin nasıl çalıştığını incelemekten ekrandaki konuya ilgisiz kalmasına rağmen, bugün evlerimizdeki devasa televizyonlarda kabloyla gelen görüntünün ekranda belirmesinin nasıl oluştuğunu aklımızdan bile geçirmeden filmdeki konuyla ağlayıp, gülmemize, yerimizden korkuyla sıçramamıza benziyor.

       Fotoğraf makinelerinin orta büyüklükte bir oda kadar olduğu dönemler göz önüne alınırsa, şimdi tek bir çantaya fotoğraf makinesi ve bir baskı makinesi sığdırmak mümkün. Hatta bir de dizüstü bilgisayar eklersek bu çantaya, her türlü fotoğraf işlemi yapılabilir. Fotoğrafçılar, eski tekniklerle mutlaka bir dönem uğraşması gerektiği gibi tabiî ki teknolojik araçları da, bilgisayar programlarını da iyi kullanıp, günceli takip etmelilerdir.

“Photoshop çıktı mertlik bozuldu.” diyenler, gerçekten bu alanda kendilerini yavaşlatıp, üretimden alıkoymaktan başka hiçbir çıkış yoluna gidemezler.  Çünkü geçtiğimiz yüzyılda “ fotoğraf mı, resim mi? “ ,

 “ fotoğraf sanat mı, değil mi? “ diye tartışanlar bu konularda hiçbir noktaya erişememişlerledir. Üretim her alanda bir sanattır. Yöntem önemli değil, sonuç önemlidir. Önemli olan ortaya konulan işle insanları bir yere çekebilmek ve bir şeyleri aktarabilmektir. Yapılmış olan sanat eseri insan hayatında estetiksel veya eğitimsel açıdan bir gelişim sağlamalıdır. Sanatın sanat için yapılmasından çok sanatın insan için yapılması da ayrı bir önemli noktadır. Tabiî ki kimse de bu koşula sürüklenemez, zira bu durum ilerlemeye ket vurur.

Sonuçta eğer bizim işimiz ilkel yöntemle daha iyi anlatılacaksa, klasik teknikler, dijital yöntemlerle daha iyi anlatılacaksa, son teknolojiler sonuna kadar kullanılmalıdır. Aksi halde çalışmalarda ortaya konacak işin tekniğinde önyargılı olunursa, bu durum; tavşan dağa küsmüş, dağın haberi olmamış hikâyesine döner.

 2008, Eskişehir

http://aagahoncul.tr.gg/PINHOLE-h-den-PHOTOSOP-h-a.htm

Reklam